O ORIENTÁLNOM (BRUŠNOM) TANCI

    Názov brušný tanec sa používa väčšinou v Severnej Amerike a Európe. Niektorí tvrdia, že vznikol z francúzskeho danse du ventre (tanec brucha), iní sú toho názoru, že je z arabského výrazu raks beledi (ľudový tanec), ktorý je vyjadrením pôvodnej povahy brušného tanca, do angličtiny  preložený ako Balady dance z čoho vzniklo dnešné Bellydance. Termín brušný tanec dnes označuje moderný tanečný štýl stredného východu, ktorý je improvizáciou a súčasne obnovuje starobylé techniky. Niektoré tanečnice skôr preferujú názov orientálny tanec, pretože zahrňuje v sebe tance východu, Turecka cez Čínu až po Japonsko.

Štýly orientálneho tanca

Turecký štýl

    V Turecku sa nazýva orientálny brušný tanec RAKKASE. Veľkým prínosom tureckej kultúry je výrazný rytmus. Turecký zvyk, lúskanie prstami, bol bežne známy ako na východe, tak medzi cigánmi. Pravde podobne v Turecku sa začali vyrábať kovové činelky, ktoré sa navliekali na prsty, a peniažkov šatky. Turecký štýl je výrazný svojou dynamickosťou a častým používaním shimmy. Tento tanec je smerovaný viac smerom von, t.j. k publiku. Niekedy sa tancuje na zemi. Typické pre turecké tanečnice je to, že nosia široké háremové nohavice, ktoré im umožňujú voľný pohyb a zabraňujú nechcenému odhaľovaniu. Obvyklou súčasťou kostýmu sú často rúška a rôzne pokrývky hlavy.

Egyptský štýl

    To, čo dnes chápeme pod egyptským tancom, pochádza z 20. rokov 20. storočia z Káhiry. Tento dnes najtancovanejší štýl orientálneho tanca sa nazýva Raks Sharqi

Raks sharqi

    Tanec východu, alebo tiež aj kabaretný štýl. Za takmer jedno storočie sa tanec vyvinul do dnešnej podoby. Pribudli predovšetkým baletné figúry, ktoré do tanca priniesol Mahmoud Reda. Kostýmy sú veľmi farebné a bohato zdobené. Kostým tvorí podprsenka, pás a sukňa (väčšinou úzka s rázporkami alebo dole rozšírená). Tanečnice tancujú naboso alebo majú obuté topánky na opätku.

Raks sharqi označovaný aj ako klasický orientálny tanec sa môže tancovať s rôznymi rekvizitami:

krídla bohyne Isis

závoj

hodvábne vejáre

činelky

Folklórne štýly:

Nubijský tanec

    Môžme ho vidieť na juhu Egypta. Najčastejšie má formu: 4 tanečníci a jedna tanečnica. Žena tancuje uprostred alebo pred mužmi, muži jej robia komparz. Pre ich pohyby sú typické vysoké skoky.

Saidi

    Pomerne známy štýl saidi má korene v juhovýchodnej časti Egypta, v oblasti zvanej Saidi. Ide o tanec veľmi živý, hravý v 4/4 rytme. Častým prvkom pre tento tanec sú poskoky. Charakteristickou rekvizitou pre tento tanec je jedna, alebo dve paličky, ktoré pôvodne boli vyrábané z bambusu. Saidi môžme rozlíšiť na dva druhy: raks assaya a tahtib. Tahtib je mužský tanec, kde muži pomocou palíc napodobňovali umenie boja so zbraňou. Raks assaya môžu tancovať aj ženy aj muži. Tanečnice majú palice na jednom konci zahnuté. S paličkou robia rôzne prvky, predovšetkým je to točenie a poťukávanie palicou o zem. Okrem dlhých šiat s trojštvrtinovými rukávmi si tanečnice viažu šatku cez boky, alebo aj hlavu.

Baladi

    Baladi, beledi, alebo tiež beladi je zemitý tanec v 4/4 rytme. Je veľmi podobný saidi, ale netancuje sa s paličkou. Charakteristickým kostýmom pre baladi sú šaty vyrobené z prírodných materiálov.

Khaleegy

      Khaleegy pochádza z Perzského zálivu. Tancuje sa v 2/4 rytme, známym ako saudi. Tancujú ho výhradne ženy pre ženy. Je označovaný aj ako “tanec vlasov”, pretože vlasy hrajú v tomto štýle veľkú rolu. Kostým tvorí dlhá voľná tunika, ktorá sa pri tanci nadvihuje a pridržuje, voľnými rukávmi si často tanečnica zakrýva hlavu.

Melaya Leff

    Tak isto označovaný ako Iskandarani alebo Alexandrijsky tanec, pretože tento tance pochádza z Alexandrie. Vyznačuje sa hravými a koketnými pohybmi, pri ktorých sa používa veľká šatka tzv. Melasa, s ktorou sa tanečnica počas tanca zahaľuje.

Ghawazy

    Je to tanec egyptských cigánov.

Shaabi

    Shaabi je štýl hudby a tanca, ktorý má svoje korene v egyptskom  folklóre. V preklade síce znamená ľudový tanec, ale Arabi ním označujú aj ich vlastný pouličný tanec – niečo ako arabský street dance.  Tento vidiecky štýl sa stal populárny v 70-tych rokoch. Jazyk piesní veselý, niekedy sú texty dvojzmyselné, no hlavne reagujú na aktuálne spoločenské problémy.  Funkciou shaabi ako tanca je pobaviť, tanečnice zdôrazňujú text posunkami. Tanečný štýl je hravý a flirtujúci, drzý a bezočivý zároveň, no silne ovplyvnený folklórom. Pohyby sú viac „zemské“, nie sú na špičkách tak ako v klasickom Raks Sharki, bez veľkého množstva otočiek alebo krokov, pohyby sú jednoduchšie, ale plné emócií, jeho funkciou je pobaviť.

 

Orientálne flamenco

    Pri ňom sa spája temperament flamenca s ladnosťou a zmyselnosťou východného tanca. Hudba je tvorená prechodmi z jedného do druhého. Žena ukazuje divákovi dve tváre, silnú, slobodnú, vznešenú Španielku a krásnu, jemnú, vášnivú a mystickú Arabku.

Bollywood

    Bollywood zahŕňa starodávnu indickú tanečnú tradíciu a moderné svetové tance. Tanec Bollywood je nápaditý, hravý, plný vášne a emócii. Kostýmy sú rovnako rozmanité ako tanec. Tancuje sa v tradičnom sárí, ale aj v pandžábí, či dokonca v rifliach a minisukniach. Pre hollywoodsky tanec sa dá použiť čokoľvek, čo je lesklé a hlavne farebné, hlavné je, aby kostým upútal diváka.

 

Tribal, Tribal fusion

    Je to ľudový kmeňový tanec, predovšetkým sú to berberské tance pochádzajúce zo severnej Afriky a indiánov zo severnej Ameriky. Ako kmeň býva uzatvorená komunita ľudí, v nej ľudia spoločne žijú, dodržiavajú rovnaké zvyky, majú podobné oblečenie a spoločne tancujú a spievajú. Tribal v sebe spája folklór, orient, flamenco a dokonca I balet. Pohyby sú zemité s dôrazom na ostré pohyby bokov a brucha. Dosť sa využívajú vnútro telové pohyby. Tanečnice veľmi málo používajú kroky, skôr to vyzerá, že nehýbu z miesta. Dôraz sa kladie na mäkké a pomalé pohyby (hadie ruky). V tomto tanci sa využívajú predovšetkým improvizácie. Skupinu vždy vedie jedna tanečnica, ktorá rozhoduje o pohyboch, ktoré sa budú následne tancovať. Signály na zmenu pohybu sú vopred dohodnuté, napríklad pohybom ruky. V dnešnej dobe sa teší veľkej obľube choreografia, čo preniklo aj do tohto štýlu. Tanečnice môžu tancovať sólovo alebo v skupinách na vopred pripravenú choreografiu, ale to hovoríme už o Tribal fusion. Kostýmy tvoria široké bavlnené sukne, pod ktorými sú široké nohavice. Zdobené pásy sú tvorené tradičnými peniažkami, ale aj mohutnými strapcami. Podprsenka je väčšinou husto posiata peniažkami. Vo vlasoch sú rôzne predmety ako napríklad rôzne kvety, pierka, strapce a spony. Zdobia sa takisto rôznymi šperkmi. Rovnako ako sú nápadné kostýmy, je nápadné I líčenie. Pleť sa líči svetlo, oči a ústa tvaro. Špecifikom je tvárové tetovanie, ktoré je tvorené čiarkami a bodkami na brade a lícnych kostiach. Do miest tretieho oka si často tanečnice vlepujú bindee. Hudba pre tribal sa nemusí líšiť od orientálnej, väčšinou však ide o nemenný rytmus a jednoduchú melódiu, aby bol u tanečníc priestor pre improvizáciu. Niekedy sa používa aj modernejšia hudba, ale tak isto I africká, austrálska, keltská a stredoveká hudba.

Gothic Belly Dance

    Je to temná vetva orientálneho tanca. V tomto tanečnom štýle nenájdete klasickú oslavu života a ženskosti, veselé farby a lesk. Venujú sa mu tanečnice ktoré chcú prostredníctvom tanca ukázať publiku tiež temnú stránku svojej osobnosti. Je to veľmi mladý štýl, no veľmi sa rozširuje a naberá na obľúbenosti. Ide o silne emotívne a dramaticky stvárnenú umeleckú formu. Ak sa chcete venovať tomuto tanci, mali by ste mať aspoň malé základy o gotickej subkultúre, o jej histórii a smeroch. Takisto ako sú rôzne štýly “Gotiky” - cez čarodejnice, vampírov, aj v Gothic sa môže tanečnica štylizovat podľa svojej nátury do rôznych rolí. Hudba sa využíva akákoľvek, ktorá sa hodí do vkusu tanečnice a k typu vystúpenia. Kostým nemusí byť čierny, aj keď čierna je základ, používajú sa aj červená, vínová, fialová, tmavo modrá a biela.

 

zdroje: P.Colucia a kol. - Umění břísního tance;

internet: https://tanec.euforion.sk/clanok/orientalny-tanec.html

https://raqsfreak.blogspot.sk/2013/05/vse-o-cinelkach.html

https://www.betelkerem.com/guesthouse-eng/nubian%20music.html

https://sk.pinterest.com/mahsati/saiidi/

https://www.worldbellydance.com/reviews/

https://sabrinabellydancer.deviantart.com/art/Melaya-Leff-Egyptian-Folkloric-181805916

https://www.ladanzaorientale.com/ghawazy/

https://www.voxpsyche.eu/zlozka/joga_tanec_atd.html#DONE

https://www.ziff.or.tz/2016/06/25/top-bollywood-chief-guest-ziff-2016/

https://sk.pinterest.com/pin/554083560388785665/

https://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_belly_dance